27 C
Guwahati
Tuesday, September 21, 2021
27 C
Guwahati

ইউনাইটেড ইণ্ডিয়া ইঞ্চুৰেন্সৰ ব্যক্তিগতকৰণ পদক্ষেপৰ বিৰোধিতা ১ লাখ কৰ্মচাৰীৰ : একত্ৰীকৰণৰ দাবী

spot_img

# নিউজ ডেস্ক #

অল ইণ্ডিয়া ইঞ্চুৰেন্স এমপ্ল’য়িজ এছোচিয়েচন (এআইআইইএ)ৰ দাবী, চৰকাৰে ব্যক্তিগতকৰণৰ বিবেচনাৰ পৰা ইউনাইটেড ইণ্ডিয়া ইঞ্চুৰেন্স কোম্পানীক আঁতৰাই ৰাখক। চৰকাৰে একত্ৰীকৰণৰ পৰিকল্পনা পুনৰ বিবেচনালৈ অনাটো বিচাৰিছে সংস্থাটোৱে৷এক বিবৃতিত সংস্থাটোৱে কয়, চৰকাৰে ৩টা ৰাজহুৱা খণ্ডৰ সাধাৰণ বীমা কোম্পানীক একত্ৰীকৰণ কৰাৰ বিপৰীতে ব্যক্তিগতকৰণ কৰিবলৈ সিদ্ধান্ত সলনি কৰাটো হতাশজনক।
তেওঁলোকে বিচাৰে যে চৰকাৰে একত্ৰীকৰণৰ পৰিকল্পনা পুনৰ ঘূৰাই আনক যিয়ে অৰ্থনীতিত মাত্ৰা দিব, দেশৰ অৰ্থনীতি আৰু জনসংখ্যাৰ আৰ্থিকভাৱে দুৰ্বল অংশবোৰক লাভান্বিত কৰিব।

এআইআইইএয়ে লগতে কয়, ৰাজহুৱা খণ্ডৰ সাধাৰণ বীমা কোম্পানীবোৰে কোভিডৰ ফলত আগশাৰীৰ কৰ্মীসকলৰ জীৱন বীমাৰ শেহতীয়া আঁচনিৰ দৰে ৰাষ্ট্ৰীয় আঁচনি ৰূপায়ণ কৰি অৰ্থনীতি চলাই ৰাখিছে। কেন্দ্ৰীয় বিত্ত মন্ত্ৰী নিৰ্মলা সীতাৰমণে কেন্দ্ৰীয় বাজেট ভাষণৰ সময়ত ঘোষণা কৰিছিল যে কেন্দ্ৰই চলিত বিত্তীয় বৰ্ষত ২টা পিএছবি আৰু এটা সাধাৰণ বীমা কোম্পানী ব্যক্তিগতকৰণ কৰিব৷ উল্লেখ্য, ইউনাইটেড ইণ্ডিয়া হৈছে ২০২০ চনৰ পৰা মহাৰাষ্ট্ৰ চৰকাৰৰ ‘মহাত্মা জ্যোতিবা ফুলে জন আৰোগ্য যোজনা’ নামৰ স্বাস্থ্য বীমা আঁচনিৰ সৈতে ১০ বছৰৰ বাবে তামিলনাডুৰ মুখ্যমন্ত্ৰী স্বাস্থ্য বীমা আঁচনিৰ বীমাকৰ্তা। ই প্ৰধানমন্ত্ৰী সুৰক্ষা বীমা যোজনাত বৃহৎ পৰিমাণে বিনিয়োগ কৰিছে, যিটো ব্যক্তিগত বীমা কোম্পানীয়ে কৰিবলৈ দ্বিধাবোধ কৰে।

আনহাতে, এআইআইইএয়ে ৰাজহুৱা খণ্ডৰ সাধাৰণ বীমা কোম্পানীবোৰৰ নিৰ্বিনিয়োগৰ বিৰুদ্ধে তেওঁলোকৰ কাৰ্যসূচীৰ প্ৰতি মানুহৰ সমৰ্থন একত্ৰিত কৰাৰ ওপৰতো কাম কৰি আছে৷ তেওঁলোকে বিষয়টো সন্দৰ্ভত ৩৫০তকৈও অধিক সাংসদৰ সৈতে যোগাযোগ কৰিছে।
ইয়াত কোৱা হৈছে যে সংগঠনটোৰ অংশ বীমা কৰ্মচাৰীসকলে ইউনাইটেড ইণ্ডিয়া ইঞ্চুৰেন্স কোম্পানী আৰু সাধাৰণ ৰাজহুৱা খণ্ডৰ প্ৰতিষ্ঠানসমূহৰ ব্যক্তিগতকৰণৰ চৰকাৰৰ পদক্ষেপৰ বিৰোধিতা কৰিবলৈ সংকল্পবদ্ধ।

উল্লেখ্য, এই সপ্তাহৰ আৰম্ভণিতে নীতি আয়োগে আত্মনিৰ্ভৰ ভাৰতৰ বাবে কেন্দ্ৰৰ নতুন ৰাজহুৱা খণ্ডৰ উদ্যোগ (পিএছই) আঁচনিৰ অংশ হিচাপে ইউনাইটেড ইণ্ডিয়া ইঞ্চুৰেন্স কোম্পানীক ব্যক্তিগতকৰণ কৰিবলৈ পৰামৰ্শ আগবঢ়াইছিল। এআইআইইএয়ে মত প্ৰকাশ কৰে যে বীমা কোম্পানী বা আন যিকোনো ৰাজ্যিক মালিকানাধীন সাধাৰণ বীমা কোম্পানীৰ ব্যক্তিগতকৰণ প্ৰচেষ্টাই চৰকাৰৰ আত্মনিৰ্ভৰ ভাৰতৰ উদ্দেশ্যৰ পোনপটীয়া বিৰোধ কৰে।

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

spot_img
Latest news
Related news
spot_img